Ecco Walkathon 2018, czyli 10km pomocy

Czas czytania: 3 min

Największy charytatywny spacer świata już po raz 10. odbył się w Warszawie! Jest to wydarzenie tym bardziej radosne, że Ecco Walkathon powrócił do Polski po kilkuletniej przerwie i obie z mamą straciłyśmy już nadzieję, że kiedyś powróci. Tak, moja mama jest chyba największą w Polsce fanką tego wydarzenia – kto wie, może to jej regularne zapytania na Facebooku przyczyniły się do powrotu tej inicjatywy do Warszawy? 🙂 

Ecco Walkathon to 10km spacer, podczas którego każdy przebyty przez uczestnika kilometr zamieniany jest przez organizatorów na złotówki. W ten sposób podczas wszystkich dotychczasowych polskich edycji ponad 160 tysięcy uczestników przekazało już blisko 6 milionów złotych na cele charytatywne. Imponujący wynik, prawda? Pierwsza edycja imprezy w Warszawie miała miejsce w 2005 roku i odbywała się co roku we wrześniu aż do roku 2013. Potem mieliśmy kilka lat przerwy, które były zagadką i źródłem smutku dla wielu fanów imprezy. Na szczęście w tym roku Ecco Walkathon powraca i miejmy nadzieję, że zostanie z nami na dłużej!

Żeby wziąć udział w spacerze należy zakupić bilet wstępu, który na miejscu wymieniany jest na pakiet startowy. W tym roku główną atrakcją pakietu była torba w „stylu skandynawskim” i muszę przyznać, że jest ona naprawdę fajna. Przyda się na pewno na co dzień. Podczas samego spaceru spotkać też można wiele gwiazd, które są ambasadorami imprezy – m.in. są to Olivier Janiak, Dorota Gardias, Szymon Majewski i wielu innych. Na uczestników czekały też ciekawe atrakcje, na przykład koncerty takich wykonawców jak Grzygorz Hyży i Kamil Bednarek.

W tym roku moja mama zebrała grupę koleżanek i pojechały do Warszawy aż na trzy dni – w programie miały nie tylko EccoWalkathon, ale także teatr i zwiedzanie. Ja natomiast razem z koleżanką Kasią, która też jest fanką imprezy, postanowiłam pojechać do stolicy na jeden dzień. Nasza wycieczka zaczęła się już kilkanaście minut po godzinie 4 rano, kiedy to wyruszył nasz pociąg z Bydgoszczy. Z racji wczesnej godziny całą podróż spędziłyśmy śpiąc. Kiedy jednak dojechałyśmy na miejsce rozpoczęło się wielkie spacerowanie tego dnia, ponieważ w sumie przeszłam 25km. Mniej więcej połowę oficjalnie, podczas imprezy EccoWalkathon, reszta po prostu podczas chodzenia po Warszawie. Najpierw wraz z Kasią odwiedziłyśmy moją mamę i jej koleżanki w hotelu, aby zjeść razem pyszne śniadanie. Następnie po krótkim odpoczynku wyruszyłyśmy na Agrykolę, gdzie już tradycyjnie mieści się start i meta imprezy, a także scena i pozostałe atrakcje. Spacer na trasie 10km rozpoczął się punktualnie o godzinie 11, jednak już dużo wcześniej park Agrykola tętniła życiem. Można było odwiedzać stoiska fundacji, które w tym roku były wspierane przez spacerowiczów i firmę Ecco, to jest fundacje TVN, radia ZET i fundacja Panda.

fot. nataliana.pl
fot. Kasia Stawowy
fot. Kasia Stawowy
fot. Kasia Stawowy
fot. Kasia Stawowy
fot. Kasia Stawowy

A zatem ruszamy! Według oficjalnych informacji w tegorocznym spacerze wzięło udział ponad 10 tysięcy uczestników i zdecydowanie mogę powiedzieć, że było to widoczne. Morze ludzi spacerujące ulicami Warszawy zdecydowanie robiło wrażenie. Warto dodać, że do wyboru były trasy 10km i 6km. Ta krótsza cieszyła się szczególną popularnością wśród rodzin z dziećmi, seniorów czy osób spacerujących z psami. Dla spacerowiczów przyjeżdżających z różnych zakątków kraju taka impreza jest świetną okazją, aby zobaczyć naprawdę spory kawałek miasta – podczas trasy mijamy znane parki, idziemy Krakowskim Przedmieściem, podziwiamy Zamek Królewski, spacerujemy bardzo długim odcinkiem nad Wisłą (mój ulubiony fragment!), a także mijamy wiele pięknych budynków.

fot. Kasia Stawowy
fot. Kasia Stawowy
fot. nataliana.pl
fot. nataliana.pl
fot. nataliana.pl
fot. nataliana.pl
fot. nataliana.pl
fot. nataliana.pl
fot. nataliana.pl

Muszę przyznać, że pod koniec naszego ponad 10km spaceru (moja aplikacja endomondo pokazywała już niemal 12km) odczuwałam trochę zmęczenie w nogach. Satysfakcja była jednak ogromna – wystarczy przecież taki zwykły spacer, a za każdy kilometr fundacja otrzymuje 4zł. Jeśli pomnożymy to przez tysiące uczestników kwoty robią się naprawdę imponujące! Po przejściu mety spotkaliśmy się wszyscy razem aby trochę odpocząć i zjeść wspólnie obiad. Na zakończenie miłego dnia była jeszcze wspólna kawa z warszawskimi znajomymi, a o 18:30 odjeżdżał FlixBus do Bydgoszczy. Był to niewątpliwie dzień pełen wrażeń. Mam nadzieję, że z EccoWalkathonem spotkamy się znowu za rok 🙂

fot. Kasia Stawowy
fot. Kasia Stawowy
Trasa wg aplikacji Endomondo

 

Newsletter

Zapisz się do mojego newslettera

* indicates required