Moje ulubione miejsca do nauki on-line za darmo!

Czas czytania: 5 min

Współczesny świat wciąż się zmienia, technologia, media, polityka – wszystko pędzi do przodu w tempie, które trudno utrzymać przeciętnemu człowiekowi. To co na początku było zjawiskiem zupełnie nowym i pionierskim już rok później staje się normalnością, a po dwóch latach przeżytkiem.

Doskonałym przykładem na to jest portal Facebook, bez którego trudno dziś sobie wyobrazić rzeczywistość, nawet jeśli nie jest się wielkim fanem. W Polsce portal pojawił się dopiero w 2008 roku,a prawdziwą popularność zaczął zyskiwać dopiero dwa, trzy lata później. Sama pamiętam, że kiedy zakładałam konto na portalu wkrótce po jego uruchomieniu u nas miałam tam tylko jednego znajomego – koleżankę mieszkającą w Niemczech. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie codzienność, media i popkulturę bez tego i innych mu podobnych portali.

Podobnie jest z posiadanymi przez nas umiejętnościami przydatnymi na rynku pracy i w codziennym życiu. To czego nauczyliśmy się w szkole czy na studiach już nie wystarcza. Swoją wiedzę trzeba poszerzać codziennie, uczyć się, szkolić, czytać, rozmawiać z mentorami i czerpać od nich. Na szczęście współczesność daje nam wręcz nieograniczone możliwości nauki i rozwoju, a co ważniejsze – w ogromnej mierze to wszystko dostępne jest za darmo.

Pamiętam jak jako nastolatka w liceum zafascynowałam się bardzo popularnym wtedy językiem programowania – językiem Pascal. Niemal natychmiast po jednej z lekcji informatyki pobiegłam do księgarni i zakupiłam 2 bardzo ciekawe książki wprowadzające w arkana programowania dla początkujących. Jedna z tych książek zawierała nawet praktyczne ćwiczenia! Mój entuzjazm wystarczył niestety tylko na przebrnięcie do jednej-trzeciej pierwszej książki. Bardzo trudno i niespecjalnie interesująco jest uczyć się programowania tylko przy użyciu papieru, bez możliwości sprawdzenia tego co się robi na komputerze. Oczywiście w tamtych czasach było jak najbardziej możliwe robienie tego samego „na żywo”, jednak trudno było się dowiedzieć jak zacząć. A internet był wtedy płatny za godzinę i nie w każdym domu dostępny. Dzisiaj mamy nieograniczone wręcz możliwości nauki on-line, interaktywne kursy wzbogacone filmami instruktażowymi, lub nawet z mentorami gotowymi nam bezpośrednio pomóc.

Dzisiaj nie miałabym najmniejszego problemu z nauką Pascala, mogłabym czytać, oglądać, próbować, popełniać błędy i poprawiać je „na żywo”. Tyle tylko, że ten popularny jeszcze 10 lat temu język programowania jest już obecnie nie używany, a przydaje się tylko do utrzymywania bardzo starych i raczej niewygodnych w użyciu programów.

Bardzo lubię takie powiedzenie „kto się nie rozwija, ten się zwija”. Nie ma we współczesnym świecie stagnacji – jeżeli nie idziesz do przodu, to tak jakbyś się cofał, bo wszyscy inni Cię wyprzedzają. Dlatego też uważam, że zamiast oglądać piętnasty filmik ze śmiesznymi kotami (myślę, że trzy dziennie wystarczą) na youtube warto wziąć się w garść i poszukać sobie jakiegoś ciekawego kursu online. Większość z takich kursów podzielona jest na bardzo małe części, dzięki czemu zwykle wystarczy 5-10 minut dziennie aby w szybkim tempie robić postępy.

Najważniejsze to zacząć! Możliwości są wręcz nieograniczone, a wiedzę poszerzać można praktycznie w każdej dziedzinie. Poniżej znajdziecie listę moich ulubionych miejsc do nauki za darmo on-line. Tak naprawdę jednak lista ta jest nieskończona i mam nadzieję, że zaprowadzi Was do własnych poszukiwań. Większość z podanych poniżej przykładów jest po angielsku, ale nie wszystkie – dostępność wersji polskiej oznaczyłam symbolem PL. Zaczynamy!

Udacity.com – mój absolutny faworyt. Angażujące, świetnie poprowadzone kursy wprost z Doliny Krzemowej pozwolą Ci uwierzyć, że programowanie jest łatwe. Co najbardziej cenię w Udacity, to fakt, że bardzo szybko zaczynamy tworzyć podczas kursu swoje własne projekty, co niezwykle zachęca do dalszej pracy. Blisko związany z Google portal oferuje w większości kursy związane z programowaniem, jednak w ofercie można znaleźć też takie ciekawe kursy jak wstęp do genetyki, psychologii czy statystyki.

TED talks – o wystąpieniach TED wspominałam już na tym blogu nie raz. Kilkunastominutowe przemówienia na każdy temat i w każdym języku prowadzone są w taki sposób, aby zaangażować i zainspirować odbiorcę. Niezwykłe źródło wiedzy, oraz po prostu ogromna przyjemność „spotkania” wartościowych ludzi. Gorąco polecam – po prostu wpisz w wyszukiwarkę TED + interesujący Cię tamat! PL

NetAkademia.pl – bardzo ciekawy rodzimy portal stworzony przy udziale środków z Unii Europejskiej. Na portalu znajdziemy interesujące darmowe kursy dotyczące m.in. korzystania z internetu (także dla seniorów!), szukania nowej pracy, e-biznesu i innych.  Co najważniejsze – kursy kończą się certyfikatem, jest to więc realna pomoc przy szukaniu pracy. PL

Google Arts&Culture – masz dosyć zalewu negatywnych informacji płynących z serwisów informacyjnych? Zamiast nich przeglądaj do porannej kawy ten niezwykły portal od Google. Codzienna dawka nowych, interesujących historii z dziedziny bardzo szeroko pojętej kultury. Materiały udostępnione na stronie pochodzą z ponad 1200 najciekawszych muzeów świata. Piękne zdjęcia, wciągające reportaże, wirtualne wycieczki po najciekawszych obiektach na świecie. Nawigować po stronie można po polsku, dzięki czemu nawet bez znajomości języka możesz cieszyć się pięknymi zdjęciami i wycieczkami. Ja odwiedziłam dziś Muzeum Historii Kosmonautyki w Rosji, a Ty? PL

MIT OpenCourseWare – MIT czyli Massachusetts Institute of Technology jest jednym z najlepszych uniwersytetów na świecie, stojący w jednej linii z Harvardem, Oxfordem czy Stanford, niejednokrotnie zajmujący nawet pierwsze miejsce w rankingu. To co, chcesz zostać studentem tej uczelni? Cóż dla większości z nas jest już raczej za późno na faktyczne uczęszczanie na zajęcia do tej Bostońskiej placówki, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by korzystać z dostępnej on-line ogromnej bazy materiałów i kursów stworzonych przez MIT. Wymień dziedzinę wiedzy, a na pewno znajdziesz ją na portalu  MIT OpenCourseWare. Szukaj, klikaj, przeglądaj. A na pytanie gdzie studiujesz odpowiadaj – w MIT!

edX.org – jedna z największych na świecie edukacyjnych platform online. Wspierana przez najlepsze uniwersytety na świecie z tymi wymienionymi w poprzedniej pozycji na czele. Na edX uczy się już ponad 10 milionów studentów i liczba szybko rośnie. Zdecydowana większość kursów jest darmowa, a płatny jest tylko kończący szkolenie certyfikat. Bardzo profesjonalny portal, z doświadczonymi nauczycielami i ciekawymi materiałami. Jednocześnie nauka tutaj to po prostu dużo radości. Żal nie skorzystać! Większość kursów jest po angielsku, ale coraz szybciej rośnie baza wiedzy także w innych językach. Jestem pewna, że lada moment zobaczymy tam także język polski.

codeacademy.com – świetne miejsce do nauki programowania na każdym poziomie zaawansowania. Strona z darmowymi kursami programowania w większości popularnych obecnie technologii stworzona przez prawdziwych pasjonatów. Od samego początku wykonujesz ćwiczenia i tworzysz własne projekty. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, to wersja płatna pozwoli Ci przygotować dla siebie dokładną ścieżkę w zależności od tego, co chcesz osiągnąć. Strona dostępna w kilku językach – czekamy na polski!

khanacademy.org – jeżeli chcesz uczyć się online, ale nie znasz angielskiego, to to jest strona dla Ciebie! Khan Academy to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych platform tego typu, a jednak stale rozwijająca się. Coraz więcej dziedzin nauki – takich jak programowania, biologia, matematyka, historia i wiele wiele więcej. Dostępne kursy stworzone są w taki sposób aby uczyć bawiąc. Ze strony mogą korzystać także najmłodsze dzieci, jest cała baza kursów przeznaczona dla najmłodszych. Z bazy korzystają często klasy w szkołach. A to wszystko jak wspomniałam całkowicie po polsku. Rewelacja! PL

DODATKOWO:
Jako, że większość z tego typu portali dostępnych jest po angielsku warto też dbać o swoją znajomość tego języka. W następnym wpisie napiszę więc o moich ulubionych aplikacjach pozwalających uczyć się języków obcych – wpis tutaj KLIK. Jeżeli nie chcesz przegapić tego i innych moich wpisów po prostu zapisz się na mój newsletter dostępny tu na dole. Zapraszam!

Newsletter

Zapisz się do mojego newslettera

* indicates required