SkyTower, czyli wjedź na górę i patrz w dół!

Zapraszam na kolejną notkę będącą owocem mojego wyjazdu do Wrocławia za 4zł i przy okazji zachęcam do zapisania się na newsletter, dzięki któremu nigdy nie przegapisz nowego wpisu. Wystarczy na górze strony wpisać swojego maila. A teraz zapraszam do lektury. 

Tym razem opowiem Wam o SkyTower. Jest to najwyższy budynek we Wrocławiu i w Polsce i jednocześnie jeden z najbardziej charakterystycznych wieżowców w kraju. Wysoki na 212 metrów zdecydowanie wybija się w tak zwanym skyline miasta, przez co budzi skrajne emocje. Wieżowiec powstawał w latach 2007-2012, a wybudowany został na miejscu znanego wrocławianom również wysokiego budynku – Poltegoru. W środku znajduje się galeria handlowa, apartamenty, biura i oczywiście najbardziej chyba interesujący turystów – punkt widokowy. Szybką, choć ciasną windą wjeżdża się na 49. piętro, a tam dzięki zajmującym niemal całą powierzchnię ściany oknom można podziwiać panoramę Wrocławia, oraz widoczny niemal zawsze masyw Ślęży. Wieżowiec według wielu nie współgra z tkanką miasta, a drugi pod względem wysokości budynek we Wrocławiu – akademik Kredka, jest aż o około połowę niższy. W przyszłości jednak planuje się wybudowanie w okolicy kolejnych wieżowców, tak, by SkyTower nie był osamotniony, przez co może sprawiać niekorzystne wrażenie w panoramie miasta. Warto wiedzieć, że przed wejściem do galerii handlowej znajduje się rzeźba Salvadora Dali „Profil czasu” – zachęcam do sprawdzenia!

Punkt widokowy czynny jest od rana do wieczora (warto sprawdzić godziny bo mogą się różnić w różnych porach roku), a wjazd na górę kosztuje obecnie 10zł (14zł w weekend). Warto kupić bilet z wyprzedzeniem, gdyż wjazdy wykupuje się na konkretną godzinę, a rzadko zdarza się, że na najbliższy wjazd są jeszcze wolne miejsca. Serdecznie zapraszam do obejrzenia zdjęć!

SkyTower widoczny jest z wielu punktów miasta.

Budynek fajnie prezentuje się w słoneczny dzień.Na samej górze widać przeszklony punkt widokowy.

Już na górze. Widać górę! Ślęża.

Tak wyglądają właśnie szyby przez które podziwia się Wrocław. Trudniej robić zdjęcia, niż np. z tarasu Pałacu Kultury, ale za to widoczność jest dużo lepsza dzięki dużo większej dostępności widoku. 

Mniej więcej w połowie wysokości po prawej stronie widać Arkady Wrocławskie.

Zbliżenie na Arkady.

Widać perony Dworca Głównego oraz Silver Tower Center – bardzo ciekawy wieżowiec ulokowany w sąsiedztwie dworca. Budynek lada moment ma być oddany do użytku. W tle, wśród zieleni widać kultową dla wielu, ekspresjonistyczną Halę Stulecia – obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zbliżenie na stare miasto. W prawym dolnym rogu wybija się bryła Renomy – domu towarowego, który jest perełką architektury modernistycznej. Budynek w 2009 roku przeszedł gruntowny remont i odzyskał dawny blask, a może i wzbogacił się o nowy.

Trudno o bardziej charakterystyczny dla Wrocławia widok. Jeśli mówi się, że obraz jest jak tysiąc słów, to to konkretne zdjęcie myślę, że ocenić można i na dziesięć tysięcy! Na pierwszym planie po lewej Most Grunwaldzki, czyli taki wrocławski Tower Bridge. Tuż za mostem cieszą oko (lub niektórych straszą) Sedesowce, czyli wrocławski Manhattan – kompleks sześciu wieżowców, będących może nie najpiękniejszymi, ale zdecydowanie jednymi z najciekawszych budynkami w mieście. Górny prawy róg to z kolei Ołówek i Kredka czyli akademiki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na tym zdjęciu chciałabym zwrócić Waszą uwagę na podłużny czarny budynek mniej więcej po środku kadru. To tak zwany Serowiec, czyli jeden z nowszych budynków Politechniki Wrocławskiej. Również i ten budynek budził i budzi nadal wiele kontrowersji, jednak jest trzeba przyznać wyjątkowo oryginalny i przyjrzymy mu się bliżej (i z bliska) w jednej z następnych notek!

W centrum kadru – imponujący Dolnośląski Urząd Wojewódzki.

Centralną część zdjęcia zajmuje galeriowiec zwany „Titaniciem”. Jest to bezpośrednie sąsiedztwo SkyTower.

 

Mam nadzieję, że powyższe zdjęcia zachęciły Was do wjechania na szczyt SkyTower, kiedy będziecie mieć okazję! Przygotujcie sobie jednak trochę czasu – wiele osób zauroczonych widokiem spędza tam nawet godzinę!

Newsletter

Zapisz się do mojego newslettera

* indicates required